Wieś pokazała swoje smaki
17 lipca 2018
5 do setki – jubileusz w Koniemłotach
17 lipca 2018

Rajd Witosa prowadził po Świętokrzyskim do Wierzchosławic

Za nami III edycja Rowerowego Rajdu Witosa, inicjatywy, która zrodziła się w głowach młodych ludzi zrzeszonych w Forum Młodych Ludowców Województwa Świętokrzyskiego. Jej głównym celem jest popularyzacja sylwetki Wincentego Witosa, zasłużonego Polaka, męża stanu.

III edycja Rowerowego Rajdu Witosa odbyła się w dniach 30 czerwca – 1 lipca 2018 roku na trasie Kielce–Wierzchosławice. Po drodze uczestnicy zwiedzili najciekawsze miejsca powiatów: kieleckiego i buskiego oraz ziemi tarnowskiej, między innymi Górkę Piwniczną w Pierzchnicy, Sanatorium „Marconi” w Busku-Zdroju, Muzeum Witosa w Wierzchosławicach oraz pomnik upamiętniający manifestację chłopów z 1933 roku w Piasku Wielkim, gdzie zostały złożone wieńce. W sobotę, 1 lipca uczestnicy wyruszyli w drugi etap rowerowego rajdu, podczas którego przeprawili się promem przez Wisłę i Dunajec. Końcowym etapem rajdu były Wierzchosławice, gdzie złożone zostały kwiaty przy grobie legendarnego działacza ruchu ludowego oraz trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej – Wincentego Witosa. Podczas tegorocznej edycji Rajdu, młodzi ludowcy ziemi świętokrzyskiej pobrali ziemię z Dwudniaków, przysiółka Wierzchosławic w którym znajduje się rodzinna zagroda Wincentego Witosa. Ziemia zostanie symbolicznie wbudowana pod pomnik Wincentego Witosa w Kielcach, którego odsłonięcie planowane jest na październik br.

W imieniu organizatorów, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Rajdu. To już kolejna edycja, w której licznie bierzecie udział. To bardzo ważne, aby uhonorować tak ważną dla ruchu ludowego postać, jaką był Wincenty Witos. Jeszcze raz dziękujemy za uczestnictwo, gdyż to Wy tworzycie ten Rajd – powiedział Damian Żelazny z Forum Młodych Ludowców.

Chcielibyśmy również podziękować osobom, które objęły swoim patronatem nasze wydarzenie, bez ich wsparcia Rajd nie odbyłby się w takiej formule. To również dzięki nim możemy się spotkać, zintegrować i w zadumie odwiedzić Wierzchosławice, miejsce pochówku Wincentego Witosa – powiedział Paweł Gratka z Forum Młodych Ludowców.

Patronat nad wydarzeniem objęli:
Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
Krystian Jarubas- Poseł na Sejm RP,
Czesław Siekierski – poseł do Parlamentu Europejskiego Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej,
Piotr Żołądek – Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Kielcach,
Michał Godowski – Starosta Powiatu Kieleckiego,
Paweł Zagaja – Wójt Gminy Nowy Korczyn.